Monitoring za pomoci mobilů

Monitoring za pomoci mobilů

Pomocí mobilního telefonu bylo ještě nedávno možné monitorovat pohyb jeho uživatele a shromažďovat docela velké množství dat. Podle nálezu Ústavního soudu však mobilní operátoři už nadále nemohou uchovávat data o poloze svých zákazníků nebo detailní informace o nejčastěji volaných číslech. Budou mít proto policisté víc práce?

Pozor, víme o vás všechno…

Operátoři mobilních telefonů budou moci poskytovat data jen u konkrétních podezřelých, a to od momentu vydání soudního příkazu. Jejich současná situace tak není lehká, protože uchovávat data už nesmějí, avšak detektivové si na ně stále vytvářejí nárok.

Mobily na nás přitom mohou prozradit poměrně hodně, například kdo a kdy s námi komunikuje nebo jak často nám volá. Chytré mobily, ale i ty docela obyčejné, zjistí také to, kde volající byl, když s námi po telefonu mluvil. Vysledovat samozřejmě lze i naše nejčastější místo pobytu

Jak to vlastně funguje?

Přesně v momentě, kdy někdo z nás začne telefonovat nebo třeba obdrží SMS zprávu, zaznamená se mimo jiné jeho poloha. Přesněji řečeno poloha nejbližšího vysílače, na nějž se aktuálně mobilní telefon připojil. Přitom platí, že čím častěji je přístroj v aktivním provozu, tím je určení místa pobytu přesnější.

Co tedy bude dál?

Zatím vše v praxi vypadá tak, že budou-li vyšetřovatelé chtít získat údaje o poloze telefonu, bude to nejspíš možné jen se soudním příkazem. Operátoři respektují nález Ústavního soudu a prozatím vyčkávají na další vývoj celé situace. Policii tak zřejmě čeká víc práce, protože bez dat získaných od mobilních operátorů přijde o velmi cenné informace, které zatím nemá čím nahradit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *